Emeryt to na ogół osoba o ustabilizowanej sytuacji finansowej, która powinna być wiarygodnym kredytobiorcą dla banku. Większość instytucji finansowych wprowadza jednak do warunków swoich ofert kredytowych ograniczenia wiekowe, które nie pozwalają 80-latkom pozyskać wysokokwotowy i długoterminowy kredyt. Czy senior ma w ogóle szansę na pożyczkę gotówkową?
Jeśli chcielibyśmy sprawdzić zdolność kredytową emerytów, wykluczając ich wiek, prawdopodobnie większość z nich wypadłaby wiarygodnie jako kredytobiorca dla banku. Seniorzy mają stałe dochody (z tytułu emerytury) i przeważnie regularnie spłacają swoje zadłużenia. Granice wiekowe ustalone przez instytucje finansowe sprawiają jednak, że wielu z nich nie ma szans nawet na niewielki kredyt gotówkowy.
Większość banków chętnie udziela kredytów osobom będącym na emeryturze lub rencie, w wieku około 65 roku życia. Osoby takie nie mają problemu z uzyskaniem pożyczki gotówkowej. Najgorzej przedstawia się sytuacja emeryta w wieku 75 lat i więcej, który chciałby zaciągnąć kredyt.
Jest jednak kilka banków, które udzielają pożyczek także bardziej dojrzałym klientom. Warunki i procedury, na jakich kredyt zostanie udzielony, są bardziej restrykcyjne, ponieważ ryzyko niespłacenia długu jest większe. Niektóre banki wymagają od osób starszych wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na życie. Wtedy, w przypadku śmierci kredytobiorcy, pożyczkę spłaci firma ubezpieczeniowa. Inne instytucje finansowe żądają od starszych emerytów poszukania poręczyciela.
80-letni emeryt uzyska pożyczkę w mBanku bez potrzeby ubezpieczenia kredytu. W Banku Pocztowym po osiemdziesiątce ubezpieczenie jest obowiązkowe, tak samo jest w Eurobanku. Jednak w tym wypadku banki zabezpieczają się także niższym limitem kwoty pożyczki gotówkowej oraz krótkim okresem kredytowania.
Pożyczki dla osób starszych bywają także wyżej oprocentowane niż standardowe kredyty gotówkowe. Często dużym kosztem zaciągnięcia pożyczki przez osobę starszą może okazać się ubezpieczenie. Cena takiej polisy zależy od wieku kredytobiorcy i wysokości kredytu. Jeśli takie ubezpieczenie jest zbyt wysokie do jednorazowej zapłaty, można je rozłożyć na raty lub doliczyć do kredytu.
Osoba 80-letnia może także skorzystać z chwilówek oferowanych przez Internet. Tam dostanie szybką pożyczkę z okresem spłaty około 30–60 dni.
Emeryci w wieku 80 lat mają szansę na zdobycie kredytu w banku, jednak muszą liczyć się z utrudnieniami związanymi z ich wiekiem. Tak już niestety jest i trzeba się z tym pogodzić. Przy większym ryzyku banki niechętnie pożyczają seniorom pieniądze bez dodatkowych zabezpieczeń.