Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej często jest traktowana przez banki jako klient o podwyższonym ryzyku. Jednak pod pewnymi warunkami również takie małe przedsiębiorstwa maja szansę na kredyt hipoteczny. Jakie wymogi musi spełniać jednoosobowa firma w takiej sytuacji?
Udzielając kredytu hipotecznego, bank weryfikuje zdolność kredytową wnioskodawcy. W pierwszej kolejności instytucja finansowa poddaje analizie jego dochody. W przypadku małych firm lub tych nowo powstałych, trudno mówić o wielkich zyskach, a to może mieć poważny wpływ na badaną przez bank zdolność kredytową.
Duże znaczenie dla instytucji finansowej udzielającej kredytu hipotecznego jednoosobowej firmie ma okres prowadzenia działalności gospodarczej. Banki przychylniejszym okiem patrzą na przedsiębiorców przynajmniej z 6-12 miesięcznym stażem w biznesie. Inaczej sprawa się ma przy wolnych zawodach, jak lekarz czy prawnik, takie osoby mają szansę na kredyt hipoteczny już po 3 miesiącach prowadzenia działalności.
Banki, udzielając kredytu hipotecznego jednoosobowej firmie, mają dużo większe względem nich wymagania. Mogą oczekiwać od przedsiębiorcy mnóstwa dodatkowych dokumentów, np. zaświadczeń z ZUS-u i US-u, a to wszystko wydłuży czas wydawania decyzji kredytowej. Przy udzielaniu kredytu hipotecznego firmom bank dużą wagę przywiązuje do sposobu rozliczania się z podatku. Najlepiej są w tej kwestii widziane przedsiębiorstwa jednoosobowe rozliczające się z urzędem skarbowym przy pomocy księgi przychodów i rozchodów. Dużo gorsza jest sytuacja firm korzystających karty podatkowej lub ryczałtu.
Dodatkowo, by zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny, firma jednoosobowa powinna posiadać minimum 5% wkładu własnego. Im wyższa kwota wkładu, tym większe możliwości uzyskania kredytu.
Firma jednoosobowa ma szansę uzyskać kredyt hipoteczny, ale jest to trudniejsze, niż w przypadku osoby pracującej na etacie. Kredytobiorca z umową o pracę i stałym dochodem jest dla banku bardziej wiarygodny, niż mała firma. Od przedsiębiorcy, który prowadzi swoja działalność krótko lub ma niskie zyski, bank może żądać dodatkowego zabezpieczenia kredytu, np. ubezpieczenia lub hipoteki nieruchomości.
Bank, udzielając kredytu, traktuje każdy wniosek indywidualnie, dlatego firma jednoosobowa spełniająca wszystkie przedstawione przez instytucję finansową warunki, ma duże szanse na kredyt hipoteczny.