Czy można wziąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania od rodziców?

03 października
17:11 2014

Lepsze warunki i zarobki oraz chęć niezależności są głównymi powodami, dla których zwłaszcza młodzi ludzie coraz częściej decydują się na kredyty hipoteczne. Czym dokładnie jest ten rodzaj pożyczki, czy każdy może sobie na to pozwolić, jak starać się o kredyt oraz co zrobić, jeśli bank nie chce go udzielić?

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych rodzajów kredytów bankowych. Ubiegają się o niego głównie ludzie młodzi, którzy pragną kupić lub wybudować swoje pierwsze, samodzielne lokum. Cel takiego kredytu jest jasno określony, środki pieniężne mogą być przeznaczone na zakup domu, mieszkania lub innej nieruchomości, ich budowę lub remont. Dla banku, zabezpieczeniem docelowym takiej pożyczki jest hipoteka, do czasu natomiast jej ustanowienia mogą to być zabezpieczenia tymczasowe, jak weksle, poręczenie czy blokada środków na rachunku.

Dla kogo kredyt hipoteczny?

Aby otrzymać kredyt na zakup nieruchomości, należy spełnić kilka ważnych warunków. Po pierwsze, trzeba posiadać zdolność kredytową, bez tego żaden bank nie udzieli nam pożyczki na sumę rzędu kilkuset tysięcy złotych, bo o takich kwotach mowa w przypadku tego rodzaju pożyczki. Drugim warunkiem, bardzo ściśle związany z pierwszym, jest posiadanie lub nabycie nieruchomości, stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Jeśli kredytobiorca spełnia te warunki, właściwie nie powinien mieć problemów z uzyskaniem pożyczki, istnieje jednak jeszcze szereg innych, pomniejszych aspektów, zależnych od różnych banków. Część instytucji nie chce na przykład udzielać kredytów na zakup nieruchomości od rodziców lub osób spokrewnionych. Nie jest to jednak jakaś zasada i poszczególne banki w różny sposób do tego podchodzą, jeżeli klient dostanie gdzieś odpowiedź negatywną, nie powinien się zrażać, tylko zapukać do kolejnej placówki. Dla części banków nie stanowi to bowiem żadnego problemu.

Jak wybrać kredyt?

Idealnej odpowiedzi na to pytanie oczywiście nie ma, jest jednak kilka sposobów, dzięki którym łatwiej będzie podjąć słuszną decyzję. Na samym początku należy zapoznać się z ofertami jak największej ilości banków. Placówki prześcigają się w walce o klienta, dlatego oferują różne warunki i udogodnienia dla kredytobiorcy, tworząc możliwie najlepsze oferty. Następnie należy przeanalizować dokładnie swoje finanse i możliwości, będzie się to liczyło w kontekście ustalania okresu kredytowania. Najlepiej by był on jak najkrótszy, gdyż wiąże się to z mniejszymi odsetkami dla banku, jednak im krótszy okres, tym wyższa rata, mogąca okazać się zbyt obciążającą budżet. Trzeba, więc znaleźć złoty środek.