W jakim banku można założyć konto za darmo?

28 listopada
16:33 2014

Konto osobiste nie musi kosztować. Jeśli nie chcesz ponosić opłat za korzystanie z ROR-u, sprawdź, który bank zagwarantuje Ci najniższe koszty utrzymania rachunku.

Wielu z nas staje przed podjęciem bardzo ważnej decyzji dotyczącej założenia bądź zmiany swojego konta oszczędnościowo-rozliczeniowego. Praktycznie każdy z nas wcześniej czy później będzie zmuszony do założenia takiego konta, choćby ze względu na podjęcie pierwszej w swoim życiu pracy. Pracodawcy bowiem najczęściej przelewają wynagrodzenie swoim pracownikom na ich indywidualne rachunki bankowe.

Niewątpliwie najbardziej atrakcyjnymi kontami są te, za których prowadzenie nie trzeba nic płacić. Jednak, czy istnieją takie oferty? Czy też banki pod pozorem „konta za zero złotych”, nie próbują „przemycić” ukrytych opłat i prowizji za prowadzenie rachunku? Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnych ofertom rachunków osobistych, porównując je, wziąwszy pod uwagę wszystkie aspekty ich obsługi.

W wyborze konta może pomóc na przykład informacja dotycząca tego, czy wszystkie przelewy realizowane z ROR-u będą bezpłatne (a jeżeli nie, to do jakich banków i ile wynoszą?), czy możemy bez ograniczeń korzystać z darmowej karty kredytowej, czy wypłaty z bankomatów innych firm, aniżeli naszego banku, są płatne – a jeżeli tak, to jaką prowizję bank potrąci od transakcji?

Aby wybrać najbardziej opłacalną dla nas ofertę rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, nie warto sugerować się pobieżną lekturą ulotek i broszur, które leżą w placówkach bankowych. Dobrze na przykład skorzystać z porównywarek internetowych, które zawierają informacje o aktualnych promocjach i cennikach bankowych.

Warto również mieć świadomość, że najczęściej banki oferują konta za zero złotych tym klientom, którzy deklarują regularne i systematyczne wpływy na rachunek, np. w postaci comiesięcznego wynagrodzenia. Podobnie rzecz ma się co do opłat za korzystanie z kart debetowych, wydawanych do ROR-ów. Często bowiem instytucje finansowe wymagają określonej sumy transakcji wykonywanych miesięcznie tego typu kartą, aby w miesięcznym zestawieniu opłata za jej użytkowanie nie była naliczona.