Jak założyć subkonto dla dziecka w swoim rachunku osobistym?

25 lutego
17:01 2015

Wśród ofert dla niepełnoletnich, których banki traktują coraz poważniej, są również subkonta w rachunkach osobistych rodziców. Jak je założyć?

Banki zaczynają rozumieć, iż dzieci są ich przyszłością. Kiedyś powrócą jako dorośli klienci, więc należy o nie zadbać już teraz. W ofercie bankowej pojawiły się konta dla niepełnoletnich, a także subkonta zakładane przy kontach bankowych rodziców. Konta dla niepełnoletnich, a także subkonta zakładane są przez rodziców lub opiekunów prawnych. Mają oni do nich stały dostęp, mogą więc kontrolować wydatki swoich pociech.

Założenie subkonta dla dziecka jest stosunkowo prostym zabiegiem. Za zgodą rodziców dzieci powyżej 13 roku życia mogą podpisać taką umowę z bankiem. Podobnie proste jest założenie oddzielnego konta dla dziecka. Bank PKO BP zaoferował niepełnoletnim Konto dla Dziecka powiązane z dowolnym kontem rodziców lub opiekunów prawnych. Jest to oferta oszczędnościowa. Subkonto w tym banku oprocentowane jest na 4,5 proc. w skali roku. Jak na konto oszczędnościowe jest to dość wysokie oprocentowanie.

Taka edukacja już od najmłodszych lat przyzwyczaja dziecko do oszczędzania oraz zarządzania powierzonymi mu pieniędzmi. Jest to bardzo ważne, dlatego zakładanie kont dla niepełnoletnich oraz subkont przy kontach rodziców jest bardzo istotną sprawą – zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców oraz banków.

Założenie dla nastolatka konta lub subkonta jest bardzo proste. Trzeba tylko wypełnić wniosek, przedstawić jeden z dokumentów potwierdzających tożsamość dziecka (legitymacja szkolna lub skrócony odpis aktu urodzenia) oraz podać jego PESEL. Wszystkich tych formalności dopełnia rodzic lub opiekun prawny. W niektórych bankach można to załatwić przez Internet, należy tylko sprawdzić w których. Rodzice i dzieci najczęściej korzystają z bankowości elektronicznej, ponieważ Internet oraz komputery przed nastolatkami nie mają żadnych tajemnic.

Niepełnoletni, którzy mają założone konta lub subkonta, dostają od banków karty debetowe, za pomocą których mogą wypłacać pieniądze w bankomatach oraz dokonywać zakupów w sklepach. Mogą również dokonywać przelewów, ale tylko za zgodą rodziców.

Najlepiej wprowadzać dzieci w świat finansów od najmłodszych lat, ucząc je przy tym oszczędzania oraz zarządzania powierzonymi im pieniędzmi.