Jak ustawić silne hasło do konta bankowego?

07 kwietnia
15:26 2015

Bezpieczeństwo środków finansowych stanowi priorytet dla właścicieli rachunków bankowych. W dużej mierze zależy to od nich samych i od ustawionego hasła dostępu do konta bankowego.

Konta internetowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Chociażby dlatego, że nie wychodząc z domu, o każdej porze dnia i nocy, można wejść na swoje konto, sprawdzić saldo lub wykonać przelew. Pierwszym krokiem jest zalogowanie się, czyli podanie loginu oraz hasła. Jeżeli użytkownik nie będzie ostrożny, ktoś może się włamać się do jego konta i pobrać pieniądze. Oczywiście włamać mogą się również złodzieje, hakerzy, profesjonaliści, ale nie należy im tego ułatwiać. Dlatego wybierając hasło dostępu do własnego konta, należy przestrzegać określonych zasad.

Błędem jest częste używanie jednego loginu i stałego hasła w różnych miejscach. Takie postępowanie zachęca hakerów do wyczyszczenia konta. Po drugie, istotna pozostaje tzw. siła hasła. Im bardziej skomplikowane hasło, tym trudniej będzie je rozszyfrować. Zależy to w dużej mierze od liczby znaków oraz od skojarzeń dotyczących właściciela rachunku. Przykładowo, od daty urodzin, nazwisk oraz imion bliskich; tego zatem należy unikać. Należy również zwrócić uwagę na to, aby hasło zdecydowanie różniło się od numeru identyfikacyjnego i loginu. Wiadomo, że liczba znaków w haśle dostępu powinna wynosić od 8 do 14 znaków i najlepiej wybrać maksymalną liczbę. Przy ustalaniu hasła najlepiej unikać słów, warto stosować kombinacje liter oraz cyfr lub znaków specjalnych. Należy tworzyć je samodzielnie, bez pomocy osób trzecich.

Najlepiej nie zapisywać hasła na luźnych kartkach lub w miejscach ogólnie dostępnych. Warto zapamiętać takie hasło, jeśli natomiast nie da się tego zrobić, należy je zabezpieczyć. Można skorzystać z odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Ponadto hasło można zmieniać, co również utrudni hakerom dostęp do konta bankowego. Trzeba zabezpieczać również karty płatnicze, ponieważ przy ich pomocy pobiera się pieniądze z bankomatów. Nie wolno zapisywać kodów PIN na żadnych kartkach, z pewnością nie na samych kartach. Kod PIN łatwiej zapamiętać, ale i łatwiej go złamać. Tak czy inaczej hasła oraz kody PIN powinny być odpowiednio zabezpieczone, zaś przede wszystkim jak najtrudniejsze do rozszyfrowania.