Uważaj na konta z płatnymi bankomatami

06 lutego
12:27 2015

Wybierając jak najkorzystniejsze konta bankowe, najczęściej kierujemy się kosztami ich prowadzenia. Tymczasem nie mniej ważne są warunki prowadzenia rachunku, m.in. bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów.

Wybór korzystnego konta bankowego wcale nie jest taki prosty, bowiem konto bankowe – tak samo zresztą jak kredyt – należy dopasować do potrzeb konkretnego klienta. Nie można decydować się na konto mocno aktywne, gdy mamy zamiar jedynie wpłacać na nie pieniądze i opłacać z niego rachunki. Wybieramy wtedy standardowe konto. Jeżeli mamy zamiar aktywnie korzystać konta (wpłacać duże kwoty, często wypłacać gotówkę, codziennie korzystać z karty płatniczej), wybieramy konto aktywne. Konto to jest zazwyczaj tańsze w obsłudze. Istnieją banki, które mają też w swojej ofercie usługę money back, premiującą właścicieli takich kont.

Wiele jest banków, które pragnąc przyciągnąć do siebie jak najwięcej klientów, proponuje im bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju i za granicą. Wydawać by się mogło, że już wszystkie banki mają taką ofertę, ale nie jest to prawda, zatem przed podpisaniem umowy warto sprawdzić warunki jej zawarcia. Warto wiedzieć, że koszt wypłacenia gotówki z płatnego bankomatu często sięga 6 zł. Wystarczy policzyć, ile razy w ciągu roku wypłacamy pieniądze z bankomatów i ile za to płacimy. Nie zawsze mamy pod ręką bankomat naszego banku. Z konieczności korzystamy więc z bankomatów różnych banków. Jeżeli są to wypłaty z pobieraną prowizją, wiele na tym tracimy.

Doradcy finansowi podkreślają, że nie wszystkie banki mają w swojej ofercie bezpłatne bankomaty, dlatego przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić jej warunki. Sprawdzić należy również tabelę opłat i prowizji. Przede wszystkim należy wybierać takie konta osobiste, jakich najbardziej potrzebujemy. Jeżeli błędnie wybierzemy konto w banku, o wiele więcej za nie zapłacimy.

Decydując się na jakiś produkt czy usługę bankową, nie idziemy do pierwszego lepszego banku, by podpisać umowę. Oferta bankowa jest bogata. Należy najpierw sprawdzić koszty i warunki określonej propozycji, a następnie porównać ją z ofertami co najmniej kilku innych banków. Wybieramy konto jak najkorzystniejsze dla siebie, a jeśli nie potrafimy tego zrobić – najlepiej skorzystać z wiedzy doradców finansowych.