Karty kodów, token, SMS – jak najlepiej zatwierdzać przelewy?

16 lutego
16:32 2015

Dla właścicieli kont internetowych najważniejsze jest bezpieczeństwo operacji finansowych. Warto wiedzieć, jakie są najlepsze zabezpieczenia dokonywania przelewów. Karty kodów, tokeny czy SMS-y?

Korzystający z bankowości elektronicznej narażeni są na różne niebezpieczeństwa związane z przechwytywaniem danych z kart płatniczych oraz włamaniami do kont. Najczęściej kończą się one utratą środków zgromadzonych na kontach bankowych. Banki, jak tylko mogą, bronią się przed zwrotem utraconych pieniędzy. Trzeba jednak przyznać, że to i tak one biorą na siebie odpowiedzialność za właściwe zabezpieczenie kont swoich klientów oraz bezpieczeństwo operacji finansowych. Karty płatnicze wprawdzie nadal zabezpieczane są kodami PIN, ale większość banków jako drugie zabezpieczenie stosuje również elektroniczne chipy. Transakcje finansowe na kontach są zabezpieczane i autoryzowane kartami kodów, tokenami lub SMS-ami.

Najczęściej o formie zabezpieczeń decydują banki. Czasami zdarza się, że klient może wybrać te najbardziej mu odpowiadające. Aby dobrze wybrać, trzeba mieć na ten temat określoną wiedzę. Jeszcze nie tak dawno do autoryzacji przelewów najczęściej używane były karty kodów. System ten sprawdzał się do chwili wprowadzenia nowych technologii. Obecnie rzadko używa się jednorazowych kodów. Wprowadzone zostały tokeny oraz autoryzacja za pomocą SMS-ów.

Tokeny są kodami generowanymi tylko na potrzeby zatwierdzenia określonej operacji finansowej. Mogą być generowane jako obrazki wyświetlane na ekranie komputera lub przez specjalne aplikacje na urządzeniach mobilnych. Nie trzeba dodawać, że taka forma zabezpieczenia transakcji finansowych jest znacznie lepsza od kart kodów jednorazowych.

Autoryzowanie przelewów w ten sposób odbywa się na podobnych zasadach jak przez SMS-y. W przypadku wymienionych sposobów dokonywania przelewów nie wystarczy samo włamanie do konta, trzeba też uzyskać dostęp do urządzenia mobilnego, którego posiadaczem jest właściciel konta bankowego.