Kredyty obrotowe – dobre rozwiązanie dla małych firm

28 listopada
16:21 2014

Kredyty obrotowe to szansa dla ambitnych przedsiębiorców na aktywne realizowane założonych celów biznesowych, jak również zapewnienie im płynności finansowej. Jest to również dobre rozwiązanie dla małych firm.

Szczególnie niewielkie firmy mogą mieć problem z zapewnieniem finansowania swoich przedsięwzięć i projektów. Prowadzenie biznesu wymaga przecież dużych nakładów finansowych. Dobrym rozwiązaniem może być w tym przypadku kredyt obrotowy.

Kredyty obrotowe to bardzo elastyczny instrument finansowy, który w wielu przypadkach może być bardzo wygodnym rozwiązaniem dla niejednej firmy. Tak naprawdę, można go przeznaczyć na różne cele – od spłaty zobowiązań, przez zakup nowych urządzeń i towarów, po finansowanie kontraktów. To również instrument, który można wykorzystać do ratowania płynności finansowej, gdy kontrahenci opóźniają się z płatnościami faktur.

Prawie każdy bank ma w swojej ofercie kredyt obrotowy, co oznacza, że to bardzo popularny produkt. Niestety, tak zdobyty pieniądz nie jest wcale tani. Firma korzystająca z kredytu obrotowego musi się liczyć z dużym oprocentowaniem i wysoką prowizją. Często również należy doliczyć opłatę za rozpatrzenie wniosku. Warto także wiedzieć, że podwyższenie limitu kredytowego również pociągnie za sobą koszty.

Firma musi również przedstawić bankowi odpowiednie zabezpieczenie, np. hipotekę na nieruchomości, cesję praw do umów handlowych itp. Kredyt może zostać przyznany maksymalnie na kilka lat (zazwyczaj 3 lub 4 lata), ponieważ to zobowiązanie krótkoterminowe. Pieniądze z kredytu obrotowego zostaną wypłacone jednorazowo w całości lub w określonych umową transzach. Czasami taka pożyczka przyjmuje formę kredytu rewolwingowego, a wtedy można go spłacać i ponownie zaciągać do ustalonego limitu.

Warto na koniec dodać, że  kredyt obrotowy, nawet gdy ma być przeznaczony na ratowanie płynności finansowej, nie jest dla firm w bardzo złej kondycji finansowej. Bank musi wiedzieć, że odzyska pożyczone pieniądze. Dlatego często firma musi dysponować solidnym zabezpieczeniem. Powinna także móc pochwalić się dobrą zdolnością kredytową, co sprawia, że nowe firmy mogą mieć problem z uzyskaniem takiego kredytu, jeśli nie funkcjonują na rynku przynajmniej od 12 miesięcy.

Kredyt obrotowy może być dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że jego zaciągnięcie zostanie dokładnie przemyślane i skonsultowanie z doradcą finansowym. Zadłużanie się to zawsze ryzyko i warto o tym pamiętać.