Gdy banki odmawiają kredytowania

26 lutego
12:17 2014

To nie jest dobry czas na prowadzenie własnej firmy, ponieważ trwa kryzys i tak naprawdę nie wiadomo ile jeszcze potrwa. Dlatego firmy najczęściej stawiają na przetrwanie, nie inwestują i jeżeli mają jakieś zyski to lokują pieniądze w depozyty bankowe. Stawiają na przeczekanie.

Ale żeby przeczekać też potrzebne są pieniądze a banki niestety nie widzą w swych planach pożyczkowych firm. I dlatego przedsiębiorcy szukają inny dróg finansowania. Są to najczęściej firmy leasingowi.

W leasing można teraz wziąć niemal wszystko poczynając od komputera na liniach energetycznych lub statkach pełnomorskich kończąc. Oferta jest więc bardzo bogata problem tylko w tym jaki leasing wybrać. Różne są bowiem rodzaje leasingu, może to na przykład być leasing finansowy, operacyjny, bezpośredni, pośredni, zwrotny, odnawialny, itd. Na początek skupmy się na tym pierwszym, czyli co to jest leasing finansowy i w jakich okolicznościach funkcjonuje. Otóż leasing finansowy polega na tym, że firma leasingowi oddaje w użytkowanie jakiś produkt w zamian za określone raty leasingowe. Amortyzacja zajmuje się również leasingobiorca. Czyli firma, czy tez firmy biorąc w leasing jakiś przedmiot zwiększa tym samym swój majątek ale nie ponosi za to dodatkowych kosztów po zakończeniu umowy leasingowej. Jeżeli natomiast przedsiębiorca decyduje się na leasing operacyjny wówczas odpisami amortyzacyjnymi zajmuje się firma leasingowi, a raty leasingowi wchodzą w koszty uzyskania firmy. Przedmiot będący w leasingu może przejść na własność leasingobiorcy jeżeli taka będzie umowa.

Który leasing jest korzystniejszy dla przedsiębiorcy, leasing finansowy czy operacyjny? To już zależy od stron które podpisują umowy leasingowi. I jeden i drugi mają swoje zalety i wady, więc przedsiębiorca powinien zastanowić się jaki leasing będzie dla niego korzystniejszy.

Trzeba jednak przy tym pamiętać, że firmy leasingowi również tak jak banki stosują różne kruczki i haczyki aby wyciągnąć z kieszenie leasingobiorcy jak najwięcej pieniędzy, dlatego umowy przed ich podpisaniem trzeba dokładnie czytać.