Dość skomplikowana forma finansowania przedsiębiorstw

26 czerwca
17:36 2014

Jedni twierdzą że jest to skrajna forma finansowania firm inni z kolei że to dobry sposób na własny biznes, a chodzi o leasing zwrotny.

Zanim jednak zaczniemy mówić o rodzajach leasingu oraz wyjaśniać co to jest leasing zwrotny przypomnijmy co w ogóle jest leasing i na jakich zasadach działa. W jezyku prawniczym leasing jest umownym stosunkiem cywilno prawnym, ale takie wyjaśnienie w zasadzie nic nam nie mówi.

Dlatego w języku bardziej przystępnym można wytłumaczyć że w ramach leasingu firma leasingowi przekazuje leasingobiorcy pewne przedmioty za co pobiera opłaty leasingowi oraz miesięczne raty leasingowi. Można jeszcze dla wyjaśnienia dodać że leasing pochodzi od angielskiego słowa lease czyli nająć. Jest też jak już powiedzieliśmy wiele rodzajów leasing, samochodowy, operacyjny, kapitałowy, nieruchomości itd. Nas jednak jak już na wstępie zaznaczyliśmy najbardziej interesuje leasing zwrotny. Na czym polega ta forma leasingu? Otóż jest to szczególna forma leasingu a to dlatego ponieważ firma w takiej sytuacji sprzedaje swój majątek firmie leasingowej, ale umowa jest tak skonstruowana że może z tego majatku nadal korzystać ale już na podstawie umowy leasingowej.

Czyli nie jest przedsiębiorca który sprzedał swój majątek firmie leasingowej nie jest już jego właścicielem ale opłacając raty leasingowi nadal z niego korzysta. Oczywiście w umowie określony jest termin i jeżeli firma wyrazi zainteresowanie oraz leasingobiorca również umowa może być przedłużona na kolejny termin. Gdzie i w jakich sytuacjach leasing zwrotny ma zastosowanie i jest korzystnym rozwiązaniem. Otóż najbardziej korzystny jest w sytuacji jeżeli firma posiada wysoka wartość środków trwałych ale nie jest w stanie ich użytkować ponieważ brak jest jej kapitału obrotowego.

Taka forma leasingu znajduje najczęściej zastosowanie w małych i średnich firmach, ale nie stronią od takich rozwiązań również duże przedsiębiorstwa.